Allah'ın Merhameti


 

 

 

 

Canımız Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellem'in hayatından güzel bir Hadis örneği:

 

 

Bir keresinde Peygamberimiz'in arkadaşlarından biri şöyle bir olay anlattı;

 

 

Bir çalılığın içinde birkaç kuş yavrusu gördüm.Onları aldım elbisemin içine koydum.Biraz sonra Anneleri geldi, başımın üzerinde dolaşıp durdu. Ben elbisemi açar açmaz o da yavrularının yanına girdi.

 

 

Peygamberimiz bu olayı dinledikten sonra:

 

 

'' Bu annenin şefkatine mi şaşıyorsunuz ? Beni gönderen Allah'a yemin ederim ki Allah kullarını bir annenin yavrularını sevdiğinden daha fazla sever.'' buyurdu.

 

 

Anne kuşun sıkıntılı anlarda yavrularını terketmemesi, onları korumaya çalışması gibi bizim de annelerimiz hep yanımızdadır, kaç yaşına gelirsek gelelim hep koruyup kollarlar. Hastalandığımızda başucumuzdan hiç ayrılmazlar. Bizler yaramazlık yapsak da,üzsek de yine bizi severler ve affederler. Peygamberimiz bu Hadisinde bize; Rabbimizin isimlerinden biri olan Rahman, yani pek merhametli, sonsuz rahmet sahibi olduğunu müjdeler. Annelerimizin bize olan şefkat ve merhametinin daha fazlasını Allah'ın bizlere olan şefkat ve merhameti olduğunu söylüyor. Peygamber Efendimiz bir merhamet sembolüydü. Kapısına geleni çevirmez, aç görse doyurur çıplak görse giydirirdi.

 

 

Bizlerde Rahman olan sahibimize iyi bir kul ve insanların en merhametlisi Canımız Peygamberimize iyi bir ümmet olabilmek için kendimizi başkalarının yerine koymaya çalışalım, onların üzüntülerini, sevinçlerini paylaşmaya çalışalım.Sadece insanlara değil,çevremizdeki bütün canlılara merhametli davranmaya çalışalım.

 

 

Yazan: Server YİĞİT

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.