Selimin Ramazan Günlüğü 12. ve 13. Gün


12.gün

Hava biraz sıcaklığını bulutlar ile kesmişti sanki ya da aynı sıcaklıktaydı da fakat artık oruca alışmıştı.

Sabah camiye gitmişti. Babası her zaman sabah namazlarını cami de kılmaya özen gösterirdi. Çünkü Allah kutlu davetinde "Es-salatu Hayrun Mine'n Nevm" yani "Namaz uykudan hayırlıdır" diye davet ediyor ve bizlerinde bu davete icabet etmesi gerekiyor diye düşünüyordu.

İşte bu sabah Selim'de gitmeyi çok isteyince babası büyük bir içtenlikle onu da yanında götürmüştü. Henüz güneş yeni uyanmaya başlamıştı ve daha kendini çok fazla göstermiyordu. Hava da tatlı bir serinlik vardı. Selim, giderken ışığı yanan evleri saydı. Bunu içinden yapıyordu. Camiye girecekleri zaman;

—Baba tam yüz yirmi yedi tane yıldız saydım, dedi.

Bunu anlamamıştı babası,

—Ne yıldızı oğlum

—Sahur yıldızı baba, yani kalkan evleri

—Diğerleri kalkmadı mı diyorsun?

—Şey ben...

—Bak oğlum yatmadan yiyerek yatan var, sahuru yapıp yatan var ve bu kişiler namazları için ayrıca da kalkıyorlar. Hastalıkları nedeni ile tutamayanlar var. Sen o yıldızları tam saymadın, ön yargın ile diğerleri oruç tutmuyor hissine hiçbir zaman kapılma. Çünkü gerçeği sadece Allah bilir.

—Özür dilerim baba, o zaman onlar bizim gibi uyumayan yıldızlar.

—Evet oğlum. Birçok yıldız birazdan kalkar ve namazını kılar. Bizlere de Allah hepimizin ibadetini kabul etsin demek düşer.

 

13.gün

 

Bu gün hava biraz serin yüzünü göstermiş ve rüzgâr ile selam veriyordu. Kuşlar cıvıldarken bu güzelliğe ağacın hışırtıları da eşlik etmeye başlar olmuştu.

Artık oruç yerinden memnun bir misafir olmuştu. Bu gün kalktığında halsizlik daha azdı Selim'de...

Kalkınca suların kesik olduğunu gördü. Bu ilk defa oluyordu. Çeşmeden su akmıyordu. Mutfak, banyo, balkon ve bahçe musluklarını tek tek dolaştı ama hiç birisinden su akmıyordu. Annesinin mutfağa birçok şişeleri doldurarak kenarlara koyduğunu gördü. Bu biraz değişik geldi.

Susuzluk ne kadar kötü bir şeymiş; meğer su en büyük nimetlerden birisiymiş de bunu yeni fark etmişti. Su yaklaşık bir gün boyunca kesik kalmıştı. Bu sırada suyun da kıymetini anlayan Selim, "Allah'ım bu nimeti kimsenin elinden alma" diyerek aklına geldikçe dua etti.

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.