Her İyi İşin Başı


"Dede, neden her işine başlamadan önce "Bismillahirrahmanirrahim" diyorsun?" diye soruyu duyunca okuduğu kitaptan gözlerini ayırarak gülen gözleri ile torununa baktı. Onu kucağına aldı ve dizlerine oturttu.

"Kapat bakalım gözlerini ben diyene kadar açma" dedi. "Büyükçe bir yer düşün" "Bizim evden daha mı büyük olsun dedecim." "Evet, hani çizgi filmde izlediğimiz bir çöl vardı ya orası"

"Tamam dedecim" "Burada bir tane adam var. Çok uzaklara gidecek fakat yolda çok tehlikeli insanlar var. Belki onun hayatı bu çölde son bulacak, belki ağır yaralanacak, belki esir olacak. Ama gitmesi de gerekiyor. Ne yapayım? Diye düşünürken bir küçük saray görüyor. Oraya koşturuyor ve muhafızlara derdini anlatıyor. Muhafızlar ona diyor ki: "Bu çölde bizim efendimizin adı geçer. Ben Çöl Kralının selamını getirdim dersen kimse sana ilişmez ve sağ salim burayı geçebilirsin." Sevincinden havalara uçan adam yolda karşılaştıklarına aynı muhafızların ona söylediğini söylüyor ve kimse ona bir şey yapamıyor."

"Ama ben bir şey anlayamadım dedecim. Sorum ile bu hikâyenin ne anlamı var?" "Meraklı böcek seni, sabrı öğrenemedin mi daha? Aç şimdi gözlerini. Koş bir pencereden bak bakalım. Sence burası da kalabalık bir çöl değil mi? dışarıda tanımadığımız birçok insan var, kimden ne geleceği belli değil. O adam gibi bizlerde bu dünyanın sahibine teslim olur ve "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla" diyerek işlerimize başlıyor ve her zaman bizleri korumasını ve kollamasını istiyoruz torunum."

"O zaman burası kalabalık bir çöl değil mi dede?" "Hah hah hah, evet kalabalık ve geçilmesi çok zor bir çöl yavrum. O yüzden bu anahtar sözcük her zaman sana yardımcı olacaktır. Bunu hayatın boyunca unutma. Bu gizli tılsım gibidir. İyi koru ve her zaman da kıymetini bil. Çünkü her hayrın başı Bismillahtır. Bitmeyen bir kuvvet ve tükenmeyen bir berekettir."

"Anladım dedecim, bundan sonra her zaman söylemeye çalışacağım inşaallah. Haydi, Bismillah, ben oyun oynamaya gideyim dedecim. :)"

 

 

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.