Kardeşlik


Küçük Fatih'e öğretmeni "Kardeşlik" ile ilgili ödev hazırlamasını ve bu ödevi sadece kendisinin yapmasını istemişti. (yani internet ödevleri gibi kes-yapıştır olmadan)

Fatih'in sadece bir kardeşi vardı  ama öğretmen o türlü bir kardeşliğin yazılmasını istememişti. Kardeşi ile olan ilişkisi sadece abi kardeşten oluşuyordu.

Eve çok düşünceli gelince annesi bir şeyin kafasına takıldığını anladı. Annesine selam verip odasına çıktı. Kardeşi odada bebekleri ile oynuyordu. "Hatice beni seviyor musun?" diye sorunca sadece kafasını sallayarak kardeşi "evet" dedi. "Peki, ben senin için neyim, abiden başka?" diye sorunca Hatice cevap veremedi. Annesi ise elinde süt ve kurabiye ile oğlunu dinliyordu. İçeri girince, Fatih; annesine ödevini anlattı. Anne ise bu zor soruların sebebini öğrenince tebessüm etti.

"Ellerlinizi uzatın kuzucuklarım." dedi. Çocuklar bir anlam veremediler ama ellerini uzattılar. "Evet, şuradaki kalemi de alalım. Şimdi, bana bildiğin isimleri söyle oğlum." "Eee, Ahmet, Mehmet, Ecrin, Hatice, Ömer" "Tamam, her parmağında bir isim yazıyor. Şimdi kardeşinin eline de geçen kermeste tanıştığın yabancı arkadaşlarının ismini söyle." "Onların isimleri Zeyd, Mus'ab, Aişe, Fatima, Bekir; anne kolayları aklımda kalmış." dedi üzülürek. Annesi "Olsun, şimdi ikiniz de ellerinizi yan yana getirin. Bu on kişiyi tanıyorsun, seviyorsun, onlarla oyun oynuyorsun değil mi?"

"Evet, onlar benim arkadaşlarım annecim."

"Şimdi diğer elini ver ve avucunu aç."

Elinin ortasına kocaman harfler ile Fatih yazdı. "Şimdi elinle on parmağı sıkıca tut". Söyleneni yapan Fatih'e "Kardeşlik hiçbir sebep yokken, sana hiçbir şekilde akraba olmayan sınıf arkadaşlarını, farklı ülkelerdeki yaşıtlarını kalbin ile aynı ellerin ile tuttuğun gibi bırakmadan tutmandır. Zamanı geldiğinde yardım etmen her zorlukta bu arkadaşlarına yardım etmendir. Yalandan uzak bir bağ kurman, kötü günde dayanacağı bir direk olmandır. Çünkü kalbindeki her arkadaşın aynı zamanda kardeşindir."

Fatih, hiç unutmayacağı bu ödeve çok güzel bir giriş yapmıştı. Ve artık kardeşleri gün geçtikçe artacaktı.

"Kardeşlik=Arkadaşlık+Dürüstlük+Sevgi"Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.