İçimizdeki Yaramaz Çocuk ve Anne ve Babaya Öf Demek


Anne ve babalarımız bizim için çok önemlidir .Onlar bizim dünyaya      gelmemize vesile olmuş sevdiklerimizdir. Bizi besleyip ihtiyaçlarımızı gören, sevgileriyle bizi kollayıp büyüten

hasta olduğumuzda geceleri baş ucumuzda bekleyen anne babamızdır. Onlara saygı duymalıyız.

Anne ve babanızın   dediğini yaptığınızda  bu davranış  içinizdeki yaramaz çocuğun hiç  hoşuna gitmez ve yaramazlığa başlar ve söylenir :

"Annen ve baban senin isteklerini yerine getirmiyor. Hep sana emre diyor.  Sen onların dediğini yapma, inat et.  Bağır, çağır, ağla. Onlar senin dediğini yapana  kadar sürekli  yüzün asık dursun,  ne derse desinler sen onların sözünü dinleme.  Neden onların dediği olsun" der, yaramazlık yapar durur. Ama akıllı ve imanlı çocuk ona kulak asmaz ve ona gerektiği gibi cevabı da verir:

"Annem ve babama iyilik etmenin, onlara karşı saygılı olmanın İslam da yeri olduğunu biliyorum. Ben bir Müslüman çocuk olarak;   Kur'an ve Hadislerin ışığında giderek doğru yoldan ayrılmayacağım.  Rabbimiz de buyurmuş ayetinde "Anne ve babaya öf bile deme"

Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de Anne ve babaya saygılı olmamızı tavsiye ediyor. Ben nasıl olur da bizi yaratan Rabbimiz'in ve Sevgili Peygamberimiz'in emirlerini yapmam. Ben Müslüman bir çocuğum, anne ve babama saygıda kusur etmeyeceğim onlar benim için en doğru olanı biliyor ve onları çok seviyorum onların duasını almak için seni dinlemeyeceğim inşaallah.

Biliyorum ki anne baba duası almak Allah'ın rızasını kazanmaktır. Bu da bana yeter diyerek" içimizdeki yaramaz çocuğu susturur.

Yazan: Aydanur YaylıYorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.