Arkadaşlarınızı Neye Göre Seçiyorsunuz


Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem buyuruyor ki: ''Allah sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil,kalplerinize bakar.''

Peygamberimiz, sizce bu Hadisinde bizlere ne anlatmak istemiştir, hep beraber düşünelim. Herbirimiz her gün yeni insanlarla karşılaşır ve tanışırız. Tanıştığımız insanlarlada zamanla arkadaş oluruz.

Peki arkadaş olmadan önce karşıdaki insanda nelere dikkat ederiz?

İnsanlar maalesef genellikle dış görünüşe önem verirler. Güzel yüzlü, güzel giyimli, varlıklı kimseler daha çok dikkat çeker ve onlara ilgi gösterilir.Yüzü fazla güzel olmayan, belki gözle görünen bir rahatsızlığı olan ya da fakir olduğu için yeni kıyafetler giyemeyen birine pek değer verilmez. Tabiki biz arkadaşlarımızı seçerken ne yüz güzelliklerine, ne de giyimlerine bakarız biz asıl güzelliğin kalplerde olduğunu biliriz. Bizi değerli kılan, güzelleştiren, asıl önemlisi Allah'ın sevdiği bir kul olmamız için niyetlerimizin ve davranışlarımızın iyi olması gerektiğini biliriz.

Allah'ın kalbe ve davranışlara bakması demek ,kalbimizin ve davranışlarımızın iyi olması halinde bizi sevmesi ve iyilikler vermesi demektir. Allah insanları cennetine alırken ne yüz güzelliğine ne de mal varlığına bakar. Bunların gelip geçici olacağını söyler. Biz de Peygamber Efendimiz'in bize bildirdiği bu hadisi dikkate alarak insanlara karşı iyi niyetli olalım, dikkatli davranalım.
Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »