Ağaçların En Üst Dallarına Su Nasıl Çıkar?


 

Sevgili Arkadaşlar bugün annem, babam, dedem ve babaannem hep birlikte şehir dışında piknik yaptık. Öyle eğlendik ki anlatamam. Ayrıca çok güzel şeyler de öğrendim. Onları sizinle paylaşmak isterim.

Pikniğe gitmek için sabah erkenden dedem arabasıyla gelip bizi evden aldı. Eşyalarımızı ve yiyeceklerimizi bagaja koyup hep birlikte yola çıktık. Yarım saat kadar sonra piknik yapacağımız ormandaydık. Bizim gibi birçok aile de oradaydı.

Önce biraz top oynadık. Ardından babaannemin yaptığı köfteleri, annemin yaptığı börekleri afiyetle yedik.

Yemekten sonra "haydi biraz ormanda dolaşalım" deyince, dedemle birlikte ormanda ağaçların daha sık olduğu kısma doğru yürüyüşe çıktık.

Ne kadar çeşit çeşit ve ne kadar da uzun ağaçlar vardı. Dedem, ağaçlarla çok ilgilendiğimi görünce, sana çok ilginç bir şey anlatacağım" dedi.

"Sizin oturduğunuz daire apartmanın 5'inci katında. Sizin katınıza kadar suyun nasıl çıktığını biliyor musun?" diye sordu. Önce düşündüm, sonra birden apartmanın kazan dairesinde çok büyük bir su deposu ve yanında da bir motor bulunduğunu hatırladım. O motor çalışıyor ve apartmanın üst katlarına suyu pompalıyordu. Dedeme söyleyip, doğru olup olmadığını sordum. "Evet yavrum doğru biliyorsun, ayrıca ona hidrofor sistemi denir" dedi.

"Peki ama bunun ağaçlarla ilgisi neydi acaba?" diye düşünürken dedem, tıpkı o hidrofor sistemi gibi bir sistemin ağaçlarda da bulunduğunu söylemez mi?

Şaşırmıştım, "nasıl yani dedeciğim?" diye sordum. "Bak yavrum bütün canlıların suya ihtiyacı vardır. Tabi bitkilerin de. Bitkiler yaşamaları için gereken suyu topraktan alırlar. Ama tıpkı bizim gibi bitkiler de terler ve su kaybederler. Kaybettikleri suyun yerine kökleri yardımıyla topraktan su çekerler. Ağaçların gövde kısmında taşıma boruları bulunur. Bu boruların içinde ilerleyen su, en üst dallardaki yapraklara kadar çıkar." dedi dedem.

"Daha da hayret verici olan, bitkiler yalnızca ihtiyacı olduğunda topraktan su alırlar. Su miktarı fazlalaştığında ise suyun fazlasını yapraklarından buharlaştırarak atarlar. Ve bu böyle sürer" diye ekledi.

"Dedeciğim sana çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel şeyler anlattın bana. Bunu arkadaşlarıma da anlatacağım" dedim heyecanla.

"En önemlisini söyleyeyim sana çocuğum" dedi dedem. "Bitkilerdeki bu sistemi, her şeye kusursuz bir düzen vermiş olan Allah yaratır" dedi. Allah gökten suyu indirir, topraktan çeşit çeşit bitkiler ve bu ormandaki gibi dev ağaçları çıkarır. O büyük güç sahibidir."

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »