Uzayda Seyahat Eden Gemideyiz


 Bizler uzayın sonsuz boşluğunda asılı duran küçücük bir kürenin üzerinde yaşıyoruz sevgili arkadaşlar. Dahası bu küre yani Dünyamız, her an uzaydan gelebilecek tehlikelerle karşı karşıya. Bizim ise bu tehlikelere karşı alabileceğimiz bir önlem yok.

Örneğin milyonlarca ton ağırlığındaki göktaşları uzayda başıboş dolaşıyor. Bunların herhangi biri dünyaya çarparak hayata zarar verebilir. Dünyayı tehdit eden bir başka tehlike kaynağı da güneşte oluşan patlamalar. Bu patlamalar artabilir ve dünyaya gelen zararlı ışınların oranı yoğunlaşabilir. Yalnızca gökyüzünde değil yeryüzünde de insan yaşamını tehdit eden birçok tehlike var.

Yer kabuğunun biraz altı mağma dediğimiz çok sıcak bir "ateş tabakası"yla kaplı. Ve yer kabuğu bir elmanın kabuğuna oranı ölçüsünde mağmadan korunuyor. Bu yüzden her an bir yanardağ patlamasıyla yer altından lavlar yeryüzüne çıkabilir. Ya da yerkabuğunda meydana gelecek bir kırılma büyük bir depreme neden olabilir.

Uzay boşluğu alıştığımız hayat biçiminden tamamen farklı. Şu anda oturduğunuz yerin 560 km yukarısında güneşteki patlamalardan kaynaklanan ve hızı saatte 100 binlerce kilometreyi bulan radyasyon fırtınaları gerçekleşiyor. Bir de uçsuz bucaksız uzay boşluğundaki kendi konumunuzu düşünün. Bunun için önce dünyadaki uzaklık kavramıyla, kainattaki uzaklıkları bir kıyaslayalım.

En yakın iki yıldız arasında 30 trilyon km uzaklık var. Gökyüzünde parıldayan yıldızların en yakını ise bizden 500 trilyon km uzaklıkta.

Bir de kendi galaksimizin içindeki yerimize bir bakalım. Samanyolu Galaksisi, içinde yaklaşık 300 milyar yıldız barındırıyor. Bu 300 milyar yıldızdan yalnızca biri bizim Güneşimiz. Güneş'in etrafında 9 ayrı gezegen büyük bir uyum içinde dönüyor. 12 milyar km2’den geniş bir alanı kaplayan Güneş sistemi içinde Dünyamız çok küçük bir yer tutuyor.

Uzayda her an devam eden hareketlilik ise daha da dikkat çekici arkadaşlar. Dünya, saatte 1670 km hızla kendi çevresinde dönüyor. Aynı anda kendisinden 103 kat büyük olan Güneşin çevresinde de tam dönüş yapıyor. Bu sırada Dünyamızın hızı saatte 108 bin km. Yani silahtan çıkan bir merminin hızının yaklaşık altmış katı… Dünya aynı zamanda Güneşle birlikte saniyede 200 km. hızla Vega yıldızına doğru hareket ediyor. Bu da saatte 720.000 km gibi olağanüstü bir hız. Bu sırada galaksimiz de hareket halinde. Bizim ise her an yaptığımız bu kapsamlı yolculuktan haberimiz bile olmuyor.

Şu an oturduğumuz yerde hiçbir sarsılma olmuyor. Yatağımızda rahat rahat yatarken ya da yolda yürürken de dünyanın döndüğünü anlamıyoruz… Ancak dünyamız uzayda dev kütlesiyle saniyede 200 km gibi muazzam bir hızla yol alıyor. Şu an 400 km oldu bile…

Dünyamız, bu olası tehlikelerden çok hassas dengeler sayesinde korunuyor. Bu gerçekleri düşünürsek anlarız ki, bizler ve dünya üzerindeki tüm canlılar, Allah’ın dilemesiyle ve O’nun yarattığı kusursuz dengeler sayesinde yaşıyoruz. Allah'ın kurmuş olduğu kusursuz dengeler sayesinde bu yolculuğu hiç hissetmiyoruz. Nasıl olup da böyle bir hareketliliği bir an bile hissetmediğinizi hiç düşündünüz mü?..

Baksanıza sevgili arkadaşlar, yalnızca burada sizlerle paylaştığım sayılar bile Allah'ın kainattaki muhteşem yaratmasını sergiliyor. Bir uzay gemisi gibi seyahat eden Dünya sayesinde uzaydaki birçok tehlikeden uzak yaşıyoruz. Hava, su ve ihtiyacımız olan her şeyi rahatlıkla bulabiliyoruz. Her şey Allah'ın bize bir lütfu. Yeter ki biz gerçeklerin farkında olalım, detaylarını öğrenelim, sahip olduğumuz nimetler üzerinde düşünüp ders çıkaralım. Ayrıca ve tabi en önemlisi; bunları bize verdiği ve bizi koruduğu için Allah'a teşekkür etmeyi unutmayalım.

“Çünkü Allah en iyi koruyucudur ve O, merhametlilerin merhametlisidir.” (Yusuf Suresi, 64)Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

Henüz kimse yorum yazmadı.