Asya Nur Peygamber Efendimizi(a.s.m) karşılıyor...


 

Zübeyirlerin evinde bugün bambaşka bir hareketlilik vardı. Evde her yer kırmızı güllerle süslenmişti. Buram buram gül kokuyordu odalar. Aile fertleri en temiz, en güzel kıyafetlerini giymişlerdi.

Evdeki bu garip haller Asya Nur’u meraklandırmıştı. Neler olduğuna bir anlam veremiyordu. Bayram olsaydı haberi olurdu. Babasına baktı namaz kılıyordu. Annesi ise mutfakta komşulara dağıtmak üzere kâse kâse tatlılar hazırlıyordu. Abisi Zübeyir ve dedesi ise diğer odada kitap okuyorlardı. Kendilerini izlediğini gören dedesi;

—“Gel evladım yanıma otur’’ dedi

.—“Dedeciğim bugün bayram mı?

“—“Bayram” dedi dedesi tebessüm ederek

—“Ama benim neden haberim yok dedeciğim. Hem ramazan ve Kurban bayramı çoktan geçti. Benim bilmediğim başka bir bayram daha mı var?”

—Evladım bugün Resul-i Ekrem (aleyhisselatü vesselam ) Efendimiz’in doğum günü. Mevlid kandili yani mübarek ve özel bir gece. Peygamberimiz’in(a.s.m) dünyaya gelmesi bizim için bayramdır.

—Peygamberimiz(a.s.m) bugün mü doğmuş dedeciğim?

—“Evet, kardeşim 571 yılında Rebiyülevvel ayının on ikinci gecesinde dünya gelmiştir” dedi Zübeyir.

—Aferin evladım.Efendimiz(a.s.m)‘ın annesinin adı Âmine, babasının adı ise Abdullah tır. Muhterem babaları Peygamber Efendimiz(a.s.m) daha doğmadan vefat etmiştir. Resul-i Kibriya Efendimiz(a.s.m) dünyaya geldikleri gece yani bugün çok büyük mucizeler meydana gelmiştir. Kâinat adeta O’nun gelişini insanlara müjdelemiştir.Peygamberimiz’in doğumu esnasında birçok harika hadiseler meydana gelmiştir.

—Neler olmuş dedeciğim?

—O gece Peygamberimiz(a.s.m) hem annesi hem de yanında bulunan Osman İbn-i As’ın annesi ve diğerleri büyük bir nur görmüşler. Öyle bir nur görmüşler ki söylediklerine göre bu nur doğuyu ve batıyı her yeri aydınlatmış. Ve o gece kabedeki putların çoğu baş aşağı düşmüş.

—Başka neler olmuş dedeciğim?

—Meşhur İran hükümdarı Kisra’nın sarayı o gece sallanıp on dört şerefesi yere düşmüş ve Mecusilerin (ateşe tapanların) bin senedir daima yanan ve sönmeyen kendilerine mabud kabul ettikleri ateş Efendimiz’in doğumu ile sönmüş. Resul-i Ekrem (a.s.m) daha doğarken batıl olan her şeyin biteceğini Rabbimiz bize göstermiştir.

—Ben Peygamber Efendimiz’i çok seviyorum dedeciğim, keşke O’nu görebilsem dedi Asya Nur.

—Bugün Peygamberimiz’e (a.s.m) salâvat getirerek, dua ederek, namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak hediyeler gönderebiliriz kardeşim. Bildiğin sureleri okuyup’’Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed’’ diyerek de selam gönderebilirsin. Hem Efendimiz(a.s.m) bizlerin selamını karşılıksız bırakmazmış, hemen alırmış. Belki de çok isteyip dua edersek O’nu rüyamızda bile görebiliriz.

Asya Nur çok heyecanlanmıştı. Hemen koşup abdest aldı. Minicik seccadesini sererek dedesi ve abisiyle beraber namaz kıldı.

‘’Allah’ım gelişi ile Kâinatı aydınlatan Efendimiz(a.s.m) hürmetine bizi bağışla, bizi O’na layık ümmet eyle şefaatine nail eyle. Bizi O’na ümmet olarak yarattığın için hamd olsun ‘’diye dua ettiler.

Asya Nur geç saatlere kadar ailesi ile birlikte ibadet ederek vakit geçirmişti. İlk defa bu kadar uykusuz kalmıştı ama hiç şikâyet etmiyordu. Çünkü hem Rabbimiz’i hem Peygamberimiz’i hoşnut edecek şeyler yapmıştı.Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 28 Mart 2022, Pazartesi - 12:32

  hiç
     hiç - İzmir


  allah umarım sizinde hz. muhammed s.a.v efendimizi görmenizi nasip etsin.

 • 27 Kasım 2011, Pazar - 19:21

  luckylili517
     luckylili517


  hahah ... ne yazdığımı bilemiyorum ........... devamı çıkmaz ayın son perşembesi..... :woohoo:

 • 27 Kasım 2011, Pazar - 19:19

  luckylili517
     luckylili517


  =D

 • 27 Kasım 2011, Pazar - 17:42

  luckylili517
     luckylili517


  :angry: :0 :confused: :cheer: B) :evil: :silly: :dry: :lol: :kiss: :D :pinch: :( :shock: :X :side: :) :P :unsure: :woohoo: :huh: :whistle: ;) :s :!: :?: :idea: :arrow:

 • 27 Kasım 2011, Pazar - 17:38

  luckylili517
     luckylili517


  çok güzel bi site annem buld :P

 • 13 Şubat 2011, Pazar - 19:33

  suedacik
     suedacik - Manisa


  güzellll :cheer:

 • 22 Mart 2009, Pazar - 22:42

  nursi-
     nursi- - İstanbul


  Marîz bir asrın, hasta bir unsurun, alîl bir uzvun reçetesi; ittiba'-ı Kur'andır.:):):):):):)