Esma Kuşu


Bir zamanlar bir padişah varmış.Halkı tarafından çok sevilen ,emirleri sevilerek yerine getirilen bir padişahmış.Hem çok merhametli,ikramı bol cömertmiş.Bu padişah emirlerinin yerine getirilmesini ister kimin vazifesini yapıp yapmadığını bilir ve bildirmesi için askerlerine görevler verirmiş.Bu vazife sarayın güzel kuşlarından Esma kuşuna aitmiş.'' Esma isim demekmiş.Yani isim kuşu..

Esma kuşunun en büyük özelliği görünmez olabilmesiymiş.Bu özelliği sayesin de insanların her an neler yaptığını görebiliyormuş.Esma kuşu gün boyunca gezer ,dolaşır padişahın emirlerini kim yerine getirir,yasaklarından kim sakınırsa isimlerini tek tek ezberler padişaha bildirirmiş.

Hele çocuklar Esma kuşu en çok çocukları izlemekten hoşlanırmış.Onlar için şiirler yazarmış.

Güzeller güzeli Ahmet
Hem doğrusun hem de cömert
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Güzeller güzeli Nuray
Gönlün güneş yüzün ay
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Güzeller güzeli Burak
Namazın güzel abdestin pak
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Güzeller güzeli Pelin
Emanette dikkatlisin
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Güzeller güzeli Sinan
Ne güzel okuyorsun Kur'an
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Güzeller güzeli Server
Sen yemezsin yetim yer
Cennet ne kadar hoştur
Haydi cennete koştur.

Esma kuşu gün boyunca kanatlarını çırpar ,böyle güzel insanlar için söyler söyler dururmuş.

Padişahta bu isimler için kıymetli hazineleri,çeşit çeşit hediyeleri vermek için hazırlatırmış.Bu sarayın halkı da hem çok sevdikleri padişahlarının ikramlarına teşekkür etmek hem de sonunda sahip olacakları hediyeleri alabilmek için gayret ederlermiş..

İşte arkadaşlar tıpkı bu hikayede ki padişah gibi bizim yaşadığımız bu dünya sarayının sahibi olan cömert,merhametli sultanımız padişahımız Allah ta kimler emirlerini yerine getiriyor,kimler yasaklarından sakınıyor biliyor ve tek tek isim isim vazifeli meleklerine,Esma kuşlarına kaydettiriyor.Kim doğru sözlü,kim cömert, kim güzel ahlaklı,kim namaz kılıyor,kim oruç tutuyor,kim emanete sahip çıkıyor,Kim daha çok okuyor Esma kuşumuz Rabbimize sunuyor.Neler söylüyor bizim için acaba ? İnşaallah Esma kuşu bizim için de en güzel işlerimizi söyler ve Haydi cennete koştur der...Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »