Canım Kitabım Kur'an


Merhaba Sevgi Yumakları!

Bundan böyle sizinle bu siteden haberleşeceğiz. Bunun için çok mutluyum.

Tatlı ve mutlu günleri geride bırakıyoruz. Misafirimiz Ramazanı yolcu etmek üzereyiz. Ben onu çok seviyorum.

Ya siz!...

Ayların en güzelini yaşamış olmanın sevinci içindeyiz. Ne güzel bir ay geçirdik değil mi! Ramazan boyu tüm camiler bizi konuk etti. Bol bol ezan dinledik. Kur’an okuduk.

 

Namaz kıldık. Güzel sofralara oturduk. Yüce Allah’ın verdiklerini tatmak için yine onun iznini bekledik. Oruçlu olan insanın yeme izni akşam ezanıyla verilirdi. Bu güzel anları sofra başında beklemek harikaydı. Bir yudum suyun sahibi bile biz değildik. Yüce Rabbimizdi. Onu düşündük derin derin. Hurmanın, kirazın ve karpuzun sahibini düşündük. Bizi ne çok seviyordu. Kokusuyla, tadıyla, şekli ve gıdasıyla bize ne çok şey sunmuştu. Bizi ne çok seviyordu. Bize neler neler yollamıştı böyle. Hepsinden önemlisi de bize bir mektup yollamıştı.

Rabbimizden bize bu ayda çok güzel bir mektup gelmişti. O mektup bize özel yazılmış. Her derdimiz o mektupla derman bulmuş. Tüm sorularımız cevaplanmış. Hani o sık sık sorduğumuz sorular var ya!

Biz neden yaşıyoruz?

Neden nefes alıyoruz?

Bizi kim gönderdi?

Kim gözetiyor?

Bu eli, bu ayakları, burnu, ağzı dili ve kalbi kim bize vermiş?

Neden buradayız?

Niye varız?

Nereye gidiyoruz?

Biz Ramazan ayı boyunca bu mektubu okuduk öyle değil mi!...

Mektubu gönderen yüce Rabbimizdi. Getiren güzel melek Cebrail. Okuyan ise kim biliyor musunuz? Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa.(S.A.V.)

 

En büyük elçi. En büyük aracı. En büyük yardımcı.

Bize Rabbimizden gelen mektubu bildiriyor. Bizi cennete davet ediyor. Bize tatlı müjdeler veriyor. Neler neler anlatıyor bu mektupta.

Yüce Allah’tan bize gelen ne güzel bir mektup gelmiş. Sadece onu açıp okumak bize kalmış. O mektup hepimizin evinde. Bir çoğumun elinde. Adını mı merak ettiniz. O halde açıklıyorum.

Mektubun adı canımız göz ışığımız yüce Kitabımız Kur’an. Her birimize ayrı hitap ediyor.

Canı sıkılana arkadaş, yolunu şaşırana yoldaş, dedi olana sırdaş, sevinci olana gönüldaş bir yüce mektuptur yüce Kur’an. Rabbimizden bize gelen en güzel hediye. En güzel emanet. Bu güzel hediyeyi çok güzel korumak gerek. Özenle okuyup içindekileri uygulamak gerek. O güzel mektupta neler yok ki!

Nasıl davranacağımız, nasıl güzel insan olacağımız, nasıl yaşayacağımız orada yazılıdır.

Yalan söylemenin günah olduğu yazılıdır.

Hırsızlık yapmanın çirkin olduğu yazılıdır.

Anne ve babaya “öf ” bile demenin doğru olmadığı yazılıdır.

Güçsüze, yavruya, fakire, ocuğa, bitkiye, hayvana sevgi gösterilmesi yazılıdır.

Bu dünyada yapmamız gerekenler yazılıdır. Bu dünyadan sonra nereye gideceğimiz yazılıdır. O çok merak ettiğimiz Cennetin güzellikleri anlatılır. Dalbastı kirazlardan, cennet narlarından, muzlarından ve üzümlerinden müjdeler verir. Akıp hiç durmayan bal ırmaklarından, Selsebil denen incili pınarlardan, kat kat döşenmiş Refref denen cennet minderlerinden bahseder. Bizim aklımıza gelmeyen güzellikler anlatılır.

Evet Can Dostları!

Öyle güzel bir alem kurmuş ki Rabbimiz oraya varmak için güzel işler yapmak gerek. Çünkü orası güzellerin ve güzelliklerin ülkesidir.

Bu dünyada başka bir ülkeye gitmek için nasıl bilet, para, vize gerekiyorsa cennete gitmenin de bileti yüce Kur’ana uymaktır. Onun kurallarını yaşamaktır. Sevgili Peygamberimizi dinlemektir. Onu çok sevmektir. Allah’ın bu ilahi mektubunu harf harf, satır satır okumak incelemek demektir.

İşte o yüzden biz Ramazan ayı boyunca bol bol onunla beraber olduk. Rabbimizden bize gelen yüce mektuba kulak verdik. O müjdelerle sevindik. Rabbimizin bizi ne çok sevdiğini bir kez daha anladık. Bütün bunları biz Ramazan ayında kavradık. Canımız kitabımız yüce Kur’an’ın emirlerine uyduk. Oruç tuttuk, namaz kıldık. Yalan söylemedik. Kimseyi incitmedik. Fakirleri gözettik. Birbirimizi aradık sorduk. Ve bu güzel ibadetlerle bir ayı bitirdik. İnşallah ömrümüzün her bir anı Ramazan ayı kadar bereketli ve huzurlu olur.

Şimdi biz o güzel emirleri yerine getirmiş olmanın sevinciyle bayram ediyoruz. Ramazan Bayramı. Oruç Bayramı. Kur’an Bayramı. Bu güzel bayramın hepimize hayır ve huzur getirmesi duasıyla.

 

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 18 Temmuz 2013, Perşembe - 15:43

  ŞERİFE HANIM ŞERİFE HANIM


  Sultan sana katılıyorum

 • 12 Haziran 2013, Çarşamba - 14:30

  ceylankız
     ceylankız - İzmir


  sana katılıyorum

 • 27 Ağustos 2011, Cumartesi - 02:43

  Sultan Alkan
     Sultan Alkan


  Elinize ve yüreğinize sağlık.Çok güzel...