Bediüzzaman Çocukları


 

Biz Bediüzzaman çocukları.

Ak, mor, sarı ve kırmızı boncuklar gibiyiz. Dünya yüzüne serpilmiş ışıltılı bilyeler gibiyiz. Gözlerimiz renk renktir. Tenlerimiz farklıdır. Dilimiz ayrı, ilimiz ayrı, ülkemiz ayrı olsa da hepimiz Dünyalıyız. Ayrılıkta rahmet var, demiş Peygamberimiz. Bediüzzaman bize diyor ki; bunca ayrılık olsa da önemli olan tek yürek olabilmektir. İnsan değil miyiz hepimiz. Önemli olan tek yürek olup Allah adına yaşamaktır.

 

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız.

İçimiz nur, dışımız sevgi, aklımız inanç doludur. Çevremizdeki nahoş şeyler bizi meşgul

etmez. Biz dersimizi Üstadımızdan almışız. Yüce hedeflere kilitlenmişiz. Güzelliklere bakar, çirkinliklere göz kaparız.

Çünkü Üstad bize;

" Her şeyin güzeline bakın, diyor. Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen ise hayatından lezzet alır."

Mutluluk ve güzellik her an bizimledir.

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız!

Ümitsiz asla olmayız. Ümitle dopdoluyuz. Çünkü biz biliyoruz ki ümitsiz insan güçsüzdür.

Umutsuzluk ve karamsarlık bize yakışmaz. Biz karamsar olmayız. Gece gündüz iyi insan olmak için çalışırız.

Ümit var olun, diyor Üstad. Onu için biz her zaman ümitliyiz. Yüce kitabımız Kur'an'ın Yusuf suresini ne güzel hatırlatıyor Bediüzzaman;

" Allah'ın rahmetinden asla ümidinizi kesmeyin," diyor.

En zor anlarda bile O'na sığınırız. O'na yalvarırız. O'na dua ederiz. Rahmetin kucağında ümidi yeniden kuşanırız.

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız!

"Şükür nimeti arttırır," diyor, Üstad. Her an şükrederek önümüze serilen nimetleri seyrederiz. Nimetin teşekkürünü unutmayız. Nankör olamayız biz. Bize bunca güzellik vereni nasıl unutabiliriz ki! Aklımızı, gözümüzü, dilimizi, kalbimizi ve daha nice organlarımızı veren Allah'a sonsuz şükran borçlu olduğumuzu anlarız.

Düşünürüz ki;.

Biz hiçbir yerde yok iken. Ne taş, ne toprak, ne de bir toz iken O bizi bir anda var etti. Taş, kaya, çöp ya da kum tanesi yapmadı. Köpek, fil, deve, balina olarak yaratmadı. En güzel varlık olan insan olarak bizi yarattı. Bizi rahat yaşatmak için ne çok şey hazırladı.

Dünyayı bir saray yaptı. Her yeri renk renk süsledi. İçine yemişler, yiyecekler, sular ve sütler yerleştirdi. Bunu nasıl unuturuz. Şükür dersimizi o bize hatırlattı.

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız!

Her yandan sıkıntı ve olumsuzluk gelse bile biz tedbirimizi alırız. Ardından güler geçeriz. En büyük olayda bile biz rahat yaşarız. Çünkü Üstad bize:

" Sıkıntının yüzüne gülünüz, diyor.

Siz ona gülerseniz sıkıntı anında küçülür. Mini minnacık olur. Biz her olayı gülerek karşılarız. Bunun için yorulmayız. Üzülmeyiz ve yıpranmayız. Her şeyin tatlı yönünü ele alırız. Çözemediğimiz düğümleri Yaratıcımıza bırakırız. O her şeyi halleder. Zor olanı bize kolay kılar.

Biz Bediüzzaman çocukları

Mutlu ve de huzurluyuz. Çünkü duayla yol buluruz. Filistin'deki, Bosna'daki, Irak'ta ki, Somali'deki kardeşlerimize dua ederiz. Darda, zorda kalana. Bizi tanıyana tanımayana. Bilene ve bilmeyene her an dua ederiz. Onların haberi olmasada dualarımızda herkes vardır. Dünyanın hangi köşesinde bir sıkıntılı yürek varsa onun için avuç açar dua ederiz Rabbimize.

Duayı bir an elden bırakmayız. Yaratıcımızın sözleriyle ferahlarız. Furkan suresinin 77. ayetini hatırlatır bize Üstadımız:

"Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var," der. Biz de onu dinler, onu söyleriz.

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız.

İçimizden ılık, tatlı nehirler akmakta. Huzura koşarız tek tek. Nuru yakalayıp etrafa taşırız. En zor yolları aşıp ümitle coşarız biz. Gönlümüzden sevgiyi hiç azaltmayız. Ondan öğrendik ki; sevgiyle nehirler akar, sevgiyle denizler coşar, sevgiyle çiçekler açar, sevgiyle tahtlar kurulur. Sevgiyle Cennet bulunur..

Biz Bediüzzaman çocukları!

Kimimiz Türkiye de

Kimimiz Almanya, Amerika'da ve Dünyanın birçok yerindeyiz. Dört bir yandan gelip semada buluşan dualarımız vardır. Şu an şu satırları okuyanlara dua ederiz. Şu an size, yanınızdakilere, gördüklerinize ve göremediklerinize, bizi tanıyıp bilen ya da bilmeyen herkese dua ederiz. Yardımına koşarız düşkünün. Elinden tutarız yetimin. Yüzünü güldürürüz fakirin. Zulmünü keseriz zalimin. Duasını alırız mazlumun.

Biz Bediüzzaman çocuklarıyız!

Dersimizi ondan aldık. Tembellikten uzağız. Karamsarlığı kovarız. Ümide davet ederiz.

Ne yana dönsek gülümseriz. Olumsuz olamayız. Hayrı hatırlatır, güzeli yadederiz. Allah için yaşayıp, O'nun için koşarız. Nefeslerimiz Allah için, heveslerimiz O'nun içindir. Bediüzzaman bize diyor ki:

Allah için seviniz

Allah için olunuz

Allah için konuşunuz

Allah için yaşayınız...

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »