Dede Namaz Kılmak Bu Kadar Önemli mi?


Zübeyir dedesinin namaz kılışını dikkatli gözler ile izliyordu.

Dedesi namazını bitirdikten sonra Zübeyir i yanına çağırdı ve başını okşadı.

-Dede sana bir şey sorabilirmiyim?

-"Sor bakalım" dedi dedesi.

-Namaz kılmak bu kadar önemli mi?Seni sürekli namaz kılarken görüyorum..

-Evet Zübeyir evladım namaz çok kıymetli ve önemli bir ibadettir.Ve o kadar kolay ve zahmetsiz bir ibadettir ama kazancı çok yüksektir.

-Peki namaz kılmayan insanlar var dedeciğim onlar namazın çok önemli olduğunu bilmiyorlar mı?

-Bak Zübeyir sana bir hikaye anlatayım mı?

-"Anlat dedeciğim hadi anlat" dedi büyük bir heyecan ile Zübeyir

Dedesi gülümseyerek baktı torununun gözlerine..

Bir zaman büyük bir padişah iki hizmetkarına da 24 altın verip 2 ay uzaklıkta çok güzel bir çiftliğine gönderir ve onlara emreder ki:

-Bu 24 altın ile bilet alınız ve yol masraflarınızı temin ediniz.Bir günlük mesafede bir istasyon vardır.Orada tren, araba,uçak bulunur.Elinizde ki sermayeye göre binersiniz diye tembih etmiş.

Bu iki hizmetkar bu emri dinledikten sonra yola koyulmuşlar.

Birisi çok akıllı efendisine itaatkar bir hizmetçiymiş.Efendisinin dediği gibi altınının az bir miktarını kullanır.Hatta bu masrafın da bile efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel şeylere harcar ki efendisinin vereceği mükafatı düşünerek sevinir.

Diğer hizmetçi ise arkadaşının tam tersine asi ve söz dinlemez birisiymiş.23 altınını har vurup harman savurmuş.Hem lüzumsuz, hemde efndisinin kızacağı şeylere sarf etmiş..

Daha sonra aklı başında olan arkadaşıyla karşılaşırlar ve arkadaşı ona der ki:

-Arkadaşım 1 tane altının kalmış.Bunu bari bir bilete ver yoksa gideceğimiz yere nasıl gideceksin aç ve yayan kalırsın.Hem bizim efendimiz ikramı boldur,merhametlidir özür dilersen belki seni affeder.Yoksa bu iki aylık mesafede aç ve yayan gezmeye mecbur olursun.

Zübeyir bütün dikkatini dedesine vermiş dinliyordu.

"Peki" dedi dedesi o adam sence ne yapmalı Zübeyir?

Tabiki o bir altınını efendisinin çok hoşuna gidecek bir şekil de kullanmalı ve özür dilemeli ki efendisi onu affetsin.

-Aferin Zübeyir tebrik ederim seni..

İşte bizlerde Rabbimiz in bize ihsan ettiği bu ömrümüzü ve bize emaneten verdiği 24 altınımız olan yirmi dört saatimizin bir saadetini namaz gibi güzel ve hoş bir işe vermeliyiz..Hem bu sayede geriye kalan 23 altınımızı yani 23 saatimizi de güzel bir ibadete çevirmiş oluruz.

Mesela sen bütün gün oyun oynuyorsun,yemek yiyorsun ,istediğin her şeyi yapıyorsun eğer bunun arasına toplam 1 saatini verip namazını kılarsan diğer yaptığın işlerde ibadet hükmüne geçer ve merhametli olan efendimiz bize çoook güzel olan cenneti hediye eder.Namaz kılmayan insanlar ise o asi hizmetkarın durumuna düşerler.

-Anladım dedeciğim dedi ve bundan sonra bende namazlarımı kılmak istiyorum.Hem yorucu bir şey de değil abdest almakta çok eğleceli zaten elimi ve yüzümü sürekli yıkıyorum bunun yanında başıma mesh edip ayaklarımı yıkayacağım o kadar..

Bu söz dedesini çok mutlu etmişti..

Cebinden bir kaç şeker çıkarıp torununa verdi.Ders baklavasını hakettin Zübeyir bak Rabbimiz benim elimle seni hemen ödüllendirdi dedi.

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »