Karıncalar


Salih evlerinin önündeki kaldırıma oturmuş sıra sıra dizilmiş karıncaları izliyordu.

Elindeki çubukla onları korkutmaya çalışıyordu.Zübeyir Salih’in okul arkadaşıydı.

Salih’in tek başına orada oturup ne yaptığını merak etmişti.

—Salih nasılsın ödevlerini yaptın mı? Ne yapıyorsun elindeki çubukla?

—Şu karıncaları görüyor musun onlarla oynuyorum. Nasılda kaçışıyorlar diyerek güldü. Zübeyir’in içi bir tuhaf olmuştu.—Yapma Salih yazık bak ölüyorlar.

Neden yazık olsun ki onlar hayvan hem ölseler ne olur ki karıncadan çok ne var. Zübeyir'in aklına dedesinin anlattığı meşhur kasap gelmişti. O öyle bildiğimiz kasaplardan değildi.

—Salih sen hiç kasap Hamdi yi duydun mu?

—Hayır duymadım. Bizim mahalledeki kasap değil mi?

—Hayır, o değil bırak çubuğu gel şu parka gidelim dedi.

—E kimmiş bu kasap Hamdi merak ettim. Astığım astık kestiğim kestik birçok insanı öldüren bir adam varmış. O kadar acımasızmış ki artık ismine kasap Hamdi diyormuş herkes. Kasap Hamdi yaptıklarının cezası olarak hapishaneye atmışlar. Aynı hapishanede nur yüzlü bir dede varmış. Bu dede çok merhametli çok hürmetkâr herkesin saygı duyduğu biriymiş. Ve hayvanları da çok seviyormuş. Çorbasının tanelerini her sabah karıncalarla paylaşıyormuş. O kadar çok seviyormuş ki hayvanları;  çamaşır ipine konan sinekleri bile kovalamıyormuş.

— Peki, neden kovalamıyormuş ki Zübeyir?

Çünkü bu dünyada var olan hiç bir canlı sebepsiz yaratılmadı diyormuş. Her bir canlının bir görevi varmış. Mesela bizim görevimiz okulda ders çalışmak öğretmenin görevi ise ders anlatmak. Allah bütün canlıları bizim için faydalı bir şekilde yaratmış. İnek olmasaydı koyun olmasaydı süt içemezdik. Arı olmasaydı bal yiyemezdik. Tavuklar olmasaydı yumurta diye bir şey olmazdı.

—Karıncaların görevi ne peki Zübeyir.Onların görevi de dedemin anlattığına göre çevreyi temizlemek. Yere dökülen kırıntıları, ölmüş hayvanları temizlemek hem böylece onlarda karınlarını doyurmuş oluyorlar hem de bizim için çevreyi temizliyorlar. Ben bunu bilmiyordum. O nur yüzlü insan hapishanedeki arkadaşlarına güzel bir örnek olmuş. Onlara hayvanlara zarar vermenin hoş bir davranış olmadığını, onların da birer canlı olduğunu, İnsanların başkalarına hayvan olsun insan olsun kim olursa olsun zarar vermesinin güzel bir davranış olmadığını ve Allah’ın başkalarına zarar vermeyen insanları çok sevdiğini anlatmış. Rabbimizin sevdiği bir çocuk olmamız içinde her şeyi sevmemiz gerekiyormuş Salih.

—Çok üzgünüm ZübeyirDemiş yaptığından dolayı pişman olmuş. Evet, kasap Hamdi de çok pişman olmuş hem biliyor musun nur yüzlü o zatın anlattıklarından sonra bir böcek görse ''Ben bunu öldürsem günah olur mu '' diye sorar olmuş.Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 29 Eylül 2015, Salı - 21:18

  hiçbişi hiçbişi


  yani güzel ama biraz çocukça

 • 08 Şubat 2014, Cumartesi - 21:39

  furkan mustafa
     furkan mustafa - Konya


  eh işte idare eder

 • 13 Temmuz 2013, Cumartesi - 12:11

  ŞERİFE HANIM ŞERİFE HANIM


  güzel