Saksıdaki Mektup 2


İlk Yazıyı okumak için tıklayınız

Odasına girer girmez pencerenin önünde ki çiçeğin yanına gitti. Dedesinin bahsettiği çiçek bu olmalıydı. Dedesi bu çiçeği çok sever, özenle sular onunla konuşurdu. Saksının içine baktı. Fakat içerisin de dedesinin bahsettiği mektup yoktu. Saksının sağına baktı, soluna baktı, önüne baktı, arkasına baktı, fakat dedesinin bahsettiği mektubu bulamadı.Üzülmüştü.

Yatağına uzandı mektup nerdedir diye düşüne düşüne uyuya kaldı.Rüyasında kendini büyük bir bahçede buldu. O kadar büyük bir bahçeydi ki içinde aklına gelen her türlü meyve ağaçları, çeşit çeşit rengârenk çiçekler vardı.Birden irkildi omzuna bir ağaç dalı dokunarak''hoş geldin'' diyordu. Zübeyir çok şaşırdı bu ağaç konuşuyordu.-"Ama nasıl olur sen konuşuyorsun" dedi.Ağaç meyveleri ile birlikte salınarak;-"Evet" dedi. Allah'ın OL emri ile her şey olur bizler, ancak Onun emir ve izni ile hareket edebiliriz. Bizler Rabbimizin isimlerinin sergicisiyiz.Nasıl ki büyük bir sarayın padişahının birçok ünvanları vardır isimleri vardır. O saraydaki misafirlerde padişahı bu isimleriyle tanır.İşte biz de Rabbimizin birer ismiyiz, mektubuyuz. Sizler bizi görüp Rabbimizi tanıyın; bizleri ne kadar güzel şekilde yarattı izleyin diye yaratıldık.Zübeyir hem şaşkın hem de çok mutluydu. Ağaçlar dalları ile çiçekler yaprakları ile selamladılar Zübeyir'i.Sadece ağaç konuşmuyordu bu bahçede güller, laleler, nergisler, sümbüller bülbüller hepsi konuşuyorlardı.Zübeyir etrafını seyre dalmıştı. Birden yerden incecik bir ses geldi.-ştt,şştt bana bak ben küçücük bir çiçeğim.Daha önce yoktum.Rabbimiz ‘'Halık''tır.Yani yaratıcımızdır.yoktan ve hiçten var edicidir.Bizler Allah'in yoktan var ettiği varlıklarız .Hem küçücük bir çekirdektim Rabbimiz ‘'Fâlık''tır.Yani tohumları çatlatan,çekirdekleri açan,taneleri sümbüllendiren,tohumlardan bitkiler yaratan tohumlara hayat verendir.Rabbimizin isimleri ne güzeldir.Zübeyir küçücük çiçeği küçücük elleriyle sevdi.-"Allah seni ne güzel yaratmış" dedi.Biraz ötede ki kırmızı gül seslendi.

 

 

 

-Bana da bak şu rengime bak. Rabbimiz''MÜLEVVİN'' dir. Yani her şeyi farklı renklerle yaratır. Bana kırmızı rengi veren MÜLEVVİN olan rabbimizdir. Ağaçlara yeşil rengini, Portakala turuncu rengini, böcekleri ayrı ayrı renklerle donatan, sizlerin göz ve saç renklerinizi veren rabbimizdir. Rabbimizin isimleri ne güzeldir. Zübeyir ellini kırmızı güle uzattı. Yapraklarına baktı. -"Allah MÜLEVVİN dir. Rabbimiz ne kadar güzel renklerle süslemiş bizleri" dedi. Kiraz ağacı seslendi bu sefer:  -Benim dallarıma, yapraklarima ve meyvelerime bak Rabbimiz ‘'MÜZEYYİN'' dir. Beni en güzel şekilde yaratıp süslendirip şekil varmiştir. Bu güzel yaprakları üzerime bir kıyafet yapıp bu minicik, şirin ve tatlı meyveler ile süslemiştir. Rabbimiz''MUSAVVİR''dir her birimizi çeşit çeşit şekillerde yaratmıştır. Her baharda hepimiz öylesine yeni şekillerle donatılıp öyle güzel süsler ki hepimiz ‘'ya MUSAVVİR ya MUSAVVİR ‘' diyerek Rabbimizi zikrederiz. Rabbimizin isimleri ne güzeldir. Zübeyir elini kiraz ağacının en yakın dalına uzattı. Kirazlar o kadar güzel görünüyordu ki dayanamadı birkaç tane aldı ve yedi. -Rabbimiz ‘'REZZAK''dir. Dedi gülümseyerek. - Kâinattaki bütün varlıkların yiyeceklerini veren rabbimizdir. En gizli ve umulmadık yerlerde, yerin karanlıklarında, denizin diplerindeki balıklara yiyeceklerini veren Allah'tır. Rabbimizin isimleri ne güzeldir. Bahçede bulunan bütün ağaçlar, çiçekler, sümbüller Zübeyir'i alkışladılar, tebrik ettiler. Zübeyir gözlerini açtığında bunun bir rüya olduğunu anlamıştı. Saksıda ki çiçekte başucunda duruyordu. Gülümsedi. -"Rabbimizin isimleri ne güzeldir. Demek ki dedemin bahsettiği mektup sendin" dedi. Hemen eline bir kalem ve kâğıt alarak dedesine gördüğü rüyayı yazmaya başladı. Çok mutluydu. Allah'ın ne kadar güzel ve bilmediği ne kadar çok isimleri olduğunu, Rabbimizin her yarattığı şeyde bu isimlerle Allah'ı tanıyabileceğimizi, kâinattaki yaratılan her şeyin Rabbimiz tarafından gönderilen birer mektup olduğunu öğrenmişti. Daha öğrenmesi geren çok isim vardı. Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 03 Eylül 2009, Perşembe - 12:51

  sztr
     sztr - Bursa


  devamını zevkle ve ipi ceke ceke bekliyorum )\".

 • 15 Temmuz 2009, Çarşamba - 18:57

  ibrahim ibrahim


  :X ya ne kadar güzel maşşallah bizde onlar kadar mübarek olabilsek olmaya çalışırım bugun sozleri bitirdim :D :x

 • 03 Temmuz 2009, Cuma - 00:08

  muharrem muharrem


  :cheer: Ne güzel, ne mübarek, ne latif hoş bir yazı. Maşallah demekten kendimi alamıyorum. Devamlarını bekliyoruz :side: