Yaşlıları sevelim,onları sevindirelim...


Arkadaşlar evinde, yakınında ihtiyar babaannesi, dedesi, anneannesi veya yaşlı akrabaları olanlar parmak kaldırsın. Bu kardeşlerimiz çok ama çok şanslılar.

Neden mi? Gelin hep beraber Nur dedemize kulak verelim, öğrenelim.

Çocuk parkı bu hafta sonu yine kalabalık mı kalabalıktı. Salıncağa binmek için sırada bekleyenler, top oynayanlar, ip atlayanlar, kayanlar hoplayanlar zıplayanlar cıvıl cıvıl çocuk sesleri.

Asya Nur da bu hafta sonunu dedesi ile parkta geçirenlerdendi. Dedesi bir banka oturmuş çocukları izliyordu. Asya Nur ise bir o tarafa bir bu tarafa koşup oyuncaklarla oynuyordu. Çocuk parkının karşısında bulunan ev Asya Nur'un dikkatini çekmişti. Kocaman bahçesi olan bu evde kimlerin yaşadığını çok merak etti. Evin girişinde ‘'Huzur evi'' yazan birde tabela vardı. Huzur evi de ne demekti acaba?

Asya Nur çok merak etmişti. Bu evde yaşanlar çok huzurlu çok mutlu olmalılar diye düşündü.

Dedesine sormak için hemen yanına koştu.

-Dedeciğim ‘'Huzur evi'' ne demek? Şu karşı evde yaşayan insanlar çok mu huzurlu ve mutlular ki ‘'Huzur evi'' yazmışlar?

Dedesi önce Asya Nur'un gösterdiği eve şöyle bir baktı.

Bu evlerde kendi başlarına yaşayamayan kimsesi olmayan bakıma muhtaç yaşlı dedeler ve nineler yaşarlar. Onların huzurlu ve mutlu olması için çalışan bu kurumlara ‘'Huzur evi'' denilir evladım.

Asya Nur'un Dedesi parkta ki bütün çocukları yanına çağırır. Önce onlara cebinden çıkardığı şekerlemelerden hediye ederdi.

-Evlerinde ihtiyar dedesi ninesi ile yaşayanlar parmak kaldırsın der gülerek. Çocukların hepsi parmak kaldırır. Nur dedemiz ‘'Maşaallah, Maşaallah'' diyerek bütün çocukları tebrik eder ve şöyle der.

-Çocuklar Rabbimiz bize anne ve babamıza ve çevremizde ki yaşlılara daima şefkatle yaklaşmamızı onlara karşı saygılı olmamızı hatta onlara'' Öf'' bile demememizi emrediyor. Güzel söz söylememizi istiyor. Annelerimiz ve babalarımız da yaşlandıklarında nasıl ki onlar bize şimdi bakıp ihtiyaçlarımızı karşılayıp, şefkatle, güzel davranıyorlarsa biz de onlara öyle davranmalıyız. Anne ve babalarımız bizler için hayatlarını dahi hiç gözlerini kırpmadan feda ederler. Rabbimiz çok şefkatli ve merhametli olduğu için özellikle annelerimize büyük bir şefkat vermiştir. Anne bir tavuk bile yavrusunu köpekten korumak için mücadele eder kendisini köpeğin önüne atar. İşte anne ve babalarımız bizim için çok büyük fedakârlık edebilecek şefkate sahiptirler. Hem yaşlı annemiz, babamız, dedemiz, ninemiz evimizin bereketlenmesine vesile olurlar. Rahman, Rahim, Latif ve Kerim olan Rabbimiz nasıl ki sizler doğduğunda annelerinizin memeler musluğundan sütlerinizi gönderip beslendirdi Öyle de yaşlandıkları zaman bir çocuk kadar bakıma muhtaç olan dedelerimize, ninelerimize de rızklarını bereket suretinde gönderir. Şüphesiz ki rızk veren ve mutlak kudret sahibi olan Rabbimizdir.(Zariyat suresi:58).

Sadece insanlar değil hayvanlar dahi evin bereketlenmesine vesiledirler. Mesela her gün yarım ekmeğim vardı. Bazen bana yetmiyordu. Bir gün dört tane kedi yanıma geldiler. O ekmeğimi onlarla paylaştım. Hem bana hem kedilere yetti hatta arttı bile. İşte Rabbimiz böyle yaşlı insanlar için de rızkımızı bereketlendirir. Hem Onların duaları ile Rabbimiz bizleri kazalardan, belalardan, musibetlerden korur. Çünkü Rabbimiz annelerin, babaların, ihtiyarların ve hastaların duasını geri çevirmez. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed(a.s.m) ‘'Beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasa idi belalar sel gibi üstünüze dökülecekti'' buyuruyor. Bu yüzden onlara hürmet etmeli,güzel davranmalı ve hayır dualarını almalıyız.Bizler de büyüdüğümüz zaman çevremizdeki insanlardan hürmet ve sevgi görmek istiyorsak bizler de hürmet etmeliyiz ve onları çok sevmeliyiz.Okulda çok başarılı olmak istiyorsanız her gün anne ve babanızın ,dedenizin ninenizin elini öpüp dua isteyin..

Çocuklar Nur dedeyi can kulağı ile dinlemişlerdi. Nur dede onlara birer tane daha şekerleme verip başlarını okşadı. Çocuklar da Nur dedelerinin sözlerini anlayıp tavsiyesine uyduklarını göstermek için sıraya girip ellerini öptüler ve hayır dualarını istediler.

Evet, arkadaşlar yaşlı insanlara yardım etmek, onlara güzel söz söylemek ne kadar önemliymiş değil mi? Rabbimizin sevgisini kazanmak istiyorsak Nur dedemizin tavsiyelerine kulak verelim. Dedelerimize, ninelerimize, anne ve babalarımıza hürmet edelim. Çevremizde ki yaşlıları ziyaret edelim. Huzur evlerine gidip orda ki ihtiyar teyze ve amcalarımızın dualarını isteyelim. Hadi hepimiz koşup onların elini öpelim.

 

 Yorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 09 Mart 2011, Çarşamba - 21:56


  Sizlerden de Allah razı olsuuunn.. :silly: :side: Hadi bakalım bu haftayı büyükleri sevindirme haftası olarak seçiyoruz... :silly: Bakalım kim ne yapacak forumda paylaşalım yaptıklarımızı sıvayın kollarııı... :woohoo:

 • 01 Ocak 2011, Cumartesi - 22:19

  nazlı
     nazlı - İçel (Mersin)


  Alah Emeği Geçen herkese razı olsun

 • 15 Şubat 2010, Pazartesi - 20:01

  ben benim
     ben benim - Diyarbakır


  allah razı olsun :)

 • 01 Ocak 2010, Cuma - 18:43

  selenay9
     selenay9 - İstanbul


  ne güzeldi ama tavsiye ederim :) :lol: :D :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: :cheer: