Büşra Abla Doğru Beslenmeyi Anlatır mısın?


şra Abla: Selamünaleyküm arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra inşallah yine beraber olacağız. Evet, okullar açıldı. Bayramlarda aldığımız harçlıklar da girince araya teneffüslerde doğru kantinlere!...

Rengârenk boyanmış bonbonlar, şekerlemeler... İyi bir davranış sonunda ödül olarak aldığımız çikolatalar, kolalı içecekler ve nefis bisküviler...

Bu yazımızda günlük beslenmenin önemli bir parçası olan şekerin beslenme alışkanlığındaki yerinden bahsedelim.

 

---- Biz şekeri, çikolatayı, bisküvileri çok seviyoruz Büşra abla. Sürekli yiyoruz.

 

şra Abla: Evet arkadaşlar. Şekerlemeleri sizin kadar ben de çok seviyorum. Fakat şekerli besinlerin alımı sonucu vücutta meydana gelen metabolik olaylar, vücutta bazı salınımları arttırarak uyuşukluk ve beraberinde uyku halini getirebilir.

Bu nedenle özellikle  sizin gibi okul  çağındaki çocukların beslenmesinde bisküvi, kolalı içecekler ve şekerler gibi besinlerin aşırı miktarlarda yer alması beraberinde getirdiği uyku ve uyuşukluk hali ile sizlerin dikkat ve algılama sorunu yaşamasına neden olabilmektedir.

---- Büşra abla bu şekerli besinlerin başka zararları da var mı?

 

şra Abla:     *Özellikle yemek aralarında ya da yemek öncesinde yenen çikolata, bonbon gibi şekerli besinlerin iştahsızlığa neden olduğu açıktır. Bu da sizlerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bozmaktadır.

*Şekerli ürünlerin ‘fazla' alımı sonucunda şişmanlığı getirmektedir. Şişmanlık ise kalp ve damar hastalılarına zemin hazırlar.

*Şeker tüketiminde diş çürükleri de ortaya çıkmaktadır.

 

*Şeker ve şekerli besinleri kullanan bakterilerin dişler üzerinde meydana getirdikleri asit etkisi dişlerin yıpranmasına ve zamanla çürümesine neden olur.

----- Tamam, Büşra abla doğru söylüyorsun ama renkli bonbonlar, şekerler, çikolatalar bizim dikkatimizi çok çekiyor ama...

şra abla: Çok haklısınız arkadaşlar. Rengârenk şekerler çok güzel görünüyor fakat özellikle rengârenk boyanmış bonbonlar ve şekerlemelerin sağlığa uygun boyalarla yapılmış olması gerekmektedir. Aşırı miktarlarda kullanılan ya da sağlığa sakıncalı olan boyalarla elde edilen şekerlemeler birçok çocukta alerjilere ve kaşıntılara neden olabilmektedir.

 

-----Peki, biz enerjimizi nereden alacağız Büşra abla?

şra Abla: Arkadaşlar marketlerden, bakkallardan aldığımız şekerlemeler, renkli bonbonlar yerine başka yollardan enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Örneğin bal, reçel, meyve ve dondurma ile enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Yalnız yine bunlarda da aşırıya kaçmamamız gerekiyor.

Peygamberimizin (s.a.v) ve Üstadımızın(r.a) gittiği yol olan ‘vasat' yani yeterince ve kararında yemeliyiz. Ne çok fazla ne de çok az...

Bu arada unutmadan bu yiyecekleri bilgisayar ve TV karşısında oturarak yani fiziksel aktivitelerin az olduğu zamanlarda yememeliyiz.

Cenab-ı Hakk' a,özellikle REZZAK VE RAHİM isimleriyle bize verdiği doğal, faydalı meyveler ve tatlılar verdiği için şükretmeliyiz.

---- Teşekkür ederiz Büşra abla. Bize böyle bilgiler vermeye devam et olur mu?

şra Abla: İnşallah arkadaşlar. Tekrar görüşmek üzere... Hoşçakalın...

HAZIRLAYAN:BÜŞRA GÜVENTÜRK

/ ' aittirYorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 10 Haziran 2015, Çarşamba - 18:54

  burakgazi
     burakgazi - Gaziantep


  iyi

 • 29 Nisan 2015, Çarşamba - 14:32

  elifdanaci.com
     elifdanaci.com - Ankara


  benim 4 dişimi çektiler sekizine dolgu yaptılar ne kadar dişim kaldı ki ?

 • 09 Şubat 2014, Pazar - 12:20

  İvana
     İvana - Mardin


  anlamadım çok saçma bu karikatürü sevmedim sağlık insana kalmış insanların görüşleri size ne yani

 • 03 Haziran 2011, Cuma - 14:01

  iremnaz
     iremnaz - Konya


  arkadaşLAR DAHA az çikolata türü şeyler
  yemelisiniz...onların içinde bilinmedik bir çok yağ çeşidi var..(fakat bnm burcuma da göre tam bi çikolata delisiyim)

 • 11 Aralık 2010, Cumartesi - 17:03


  çok güzel bilgiler vermişsin büşra abla ben çok şeker yiyorum özellikle çikolata çok yiyorum bundan sonra biraz daha dikkat edicem :) :) [img][/img]

 • 12 Ocak 2011, Çarşamba - 17:01

  nazlı
     nazlı - Mersin


  vala benim dişim maf oldu

 • 06 Kasım 2010, Cumartesi - 22:06

  selenay9
     selenay9 - İstanbul


  of ya her gün kantinden bunun gibi şeyler laıyorum.zararlı olduğnu biliyorum :dry: 5 yaşında başladım galiba.şimdi arkadaki dişlerimin bazıları simsiyah yani çürüdü :(

 • 01 Kasım 2010, Pazartesi - 19:03

  nazlı
     nazlı - Mersin


  resmi güzel yapmışlar