Neden Grip Oluruz Büşra Abla ?


Büşra Abla: Selamün Aleyküm arkadaşlar. Havalar soğumaya başladı. İnşallah hasta değilsinizdir. Biliyorsunuz ki bu aralar grip gündemde. Bu yazımızda da grip hakkında konuşalım o zaman.

- - - Neden grip oluruz Büşra abla???...

Büşra Abla: Gribin etkeni/nedeni ‘İNFLUENZA' virüsüdür. Bu virüsler solunum yoluyla veya dolaylı yollarla virüs bulaşmış eşyalardan da bulaşabilir. Virüs eğer bu yollarla vücudumuza girmişse, birkaç gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar.

- - - Peki kimler grip olur???

Büşra Abla: Herkes grip olabilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çok görülür. Grip olma sıklığı açısından da bazı hastalıklar gibi ırk ve cins fark etmez. Vücut direnci düşük olan kişiler; özellikle yaşlılar ve çocuklar hastalığı daha ağır geçirebilirler.

- - - Gribin belirtileri nelerdir?

Büşra Abla: Grip ani üşüme ve titreme ile başlar. 24 saat içerisinde ateş yükselir. Baş, bel, sırt ve bacaklarda ağrılar vardır. Önce hafif bir boğaz ağrısı, boğazda yanma hissi, öksürük, öksürüğün artması ya da balgam görülebilir. Gözler ve yanaklarda kızarıklık olabilir.

- - - Gribin tedavisi nasıl olur Büşra abla???

Büşra Abla: Tedavide genellikle ateş düşürücü, ağrı kesici ve gerekirse de antibiyotikler ile olur.

- - - Hımm. Bizim yapmamız gerekenler ne peki Büşra abla???

Büşra Abla: Ellerimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırmalıyız. Beslenmemize dikkat etmeliyiz. (süt, yoğurt, yumurta, et, maydanoz, marul, biber, limon, havuç, elma, muz, mandalina, portakal nar, kısacası mevsimindeki tüm meyveler) Bol bol su içmeliyiz. (Günde en az iki litre) Çeşitli bitki çayları içebiliriz. (Ihlamur ada çayı, yeşil çay... vb.) Grip aşısı olabiliriz. Grip olan insanlarla yakın temastan kaçınmalıyız. Ağız bakımımızı iyi yapmalıyız.

Eğer hasta olmuşsak; İlaçlarımızı düzenli kullanmalıyız. İyice dinlenmeliyiz. Odamızı iyice havalandırmalıyız. Terlediysek giysilerimizi hemen değiştirmeliyiz. Tek kullanımlık peçeteler kullanmalıyız. Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bol sıvı almalıyız

***** Ellerimizi yıkamaya özen gösterelim dedik ya arkadaşlar; Zübeyir Gündüzalp abimiz de tuvaletten her çıkışında grip olmamak için ellerini üç defa yıkarmış.

***** Bütün önlemlerimizi aldıktan sonra Allah'ın ŞAFİ ismi ile şifa verdiğini düşünüp dua etmeyi de unutmayalım. Bir dahaki sefere görüşmek duasıyla. HOŞÇAKALIN

---Güle güle Büşra ablaaa!!!

 

Kaynak: Çizen: Hatice VANLIYorumlar

255 karakter kaldı

Üye girişi yap ve yorumla » Üyeliksiz yorumla »

 • 18 Eylül 2013, Çarşamba - 18:39

  berkan yıldız berkan yıldız


  büsra abla kısın neden daha cok grip oluyoruz

 • 01 Aralık 2009, Salı - 17:59

  suedacik
     suedacik - Manisa


  teşekkürler büşra abla :cheer:

 • 28 Kasım 2009, Cumartesi - 12:29

  seda-
     seda-


  ben allahı anlatan videoyu cok begendim.

 • 25 Kasım 2009, Çarşamba - 15:07

  zeynepnur16
     zeynepnur16 - Bursa


  büşra abla iyiki geldin biizlere neler öğreteceksin sana çok teşekkrler büşra abla güle güle

 • 24 Kasım 2009, Salı - 14:48

  selenay9
     selenay9 - İstanbul


  :kiss: [size=medium][/size][color=yellow][/color]iyiki sağlık köşesi açıldı :!: :D